Rawlplug výrobky byly použity při misi NASA na Mars

17 červenec 2015
Rawlplug výrobky byly použity při misi NASA na Mars

Od doby, kdy NASA Rover započal s průzkumem povrchu Marsu v roce 2012, měl Rawlplug ohromnou příležitost pro testování jeho výrobků v těch nejnáročnějších podmínkách galaxie.

Šrouby vyráběné dceřinou společností Rawlplug s názvem Łańcucką Fabrykę Śrub (Továrna na šrouby Łańcut) byly použity pro spojení technologicky vysoce pokročilých prvků, které byly použity v NASA Roveru nazvaném Curiosity, který sbírá data z povrchu takzvané rudé planety už téměř čtyři roky

Co je mise Curiosity?

Mise Curiosity (Zvědavost) je programem organizace Mars Science Laboratory (Vědecká laboratoř na Marsu), která je dotována vládou. Mise Curiosity by neexistovala, pokud by NASA neposkytla její nejodolnější a technologicky nejpokročilejší průzkumná vozítka. Původně bylo plánováno, že mise potrvá jeden rok na Marsu, což je 687 dnů na Zemi. Avšak díky odolnosti a kvalitě průzkumníku Curiosity a celkovému úspěchu mise bylo trvání mise prodlouženo v prosinci 2012 na neurčito.


Průzkum povrchu Marsu se zaměřuje na několik cílů včetně:

  • Posouzení potenciálu života na Marsu
  • Pochopení meteorologických podmínek
  • Hledání biogenních prvků
  • Měření množství vlhkosti v půdě a hledání vody a minerálů
  • Měření míry přírodní radiace, která je přítomna v atmosféře planety
  • Studium složení skal a půdy planety
  • Charakterizace možných hydrologických cyklů na planetě

Rawlplug výrobky testovány v těch nejextrémnějších podmínkách

Díl od Rawlplug, který byl použit při konstrukci vozítka Curiosity, byl šroub Rawlplug DIN 7984. Rawlplug DIN 7984 je vyráběn v Polsku v továrně Łańcut Screw Factory. Vzhledem k náročně povaze mise byl každý konstrukční prvek nejprve podroben důkladnému testování a odpovídajícímu due diligence před tím, než byly vhodné materiály a komponenty nakonec vybrány. Všechny prvky musejí být schopné odolávat teplotám od minus 127 až do plus 40 stupňů Celsia. Co víc, všudypřítomný prach a nízká vlhkost vzduchu společně vytvářejí velmi nepříjemné prostředí pro všechny použité komponenty a nástroje.

Bude Rawlplug součástí mise na Mars v roce 2020?

Téměř ihned po dosednutí průzkumníku Curiosity na Marsu započala NASA práce na vytvoření nové generace vozítek. Materiály použité na Curiosity slouží jako logický základ pro další vývoj. Vzhledem k tomu, jakou spolehlivost výrobky Rawplug mají, doufáme, že budou využívány i při dalších průzkumech Marsu.

„Skutečnost, že jsou naprosto standardní šrouby vyráběné v Rawlplug továrně Łańcut Screw Factory v Polsku schopné vydržet podmínky, které lze nalézt ve vesmíru a na Marsu, jasně dokazuje jejich kvalitu a potvrzuje jejich statut nejlepších dostupných výrobků na trhu. Upřímně doufáme, že budeme součástí tohoto úžasného dobrodružství i v dalších letech.“ 

Marek Mokot, předseda představenstva v Koelner Łańcut Screw Factory.

Zpět k novinkám Společnost

Nejnovější informace

Zpět k novinkám Společnost