Z naší historie

Značka Rawlplug® vyvíjí a vyrábí konstrukční kotvy a doplňkové výrobky již přes 90 let, od svého založení je synonymem inovace, spolehlivosti a bezpečnosti.

Společnost Rawlplug Ltd. byla založena v roce 1919, kdy John J. Rawlings jako první zkonstruoval specializované kotvení do zdi. Z jeho revoluční hmoždinky vzešla široká škála moderních spojovacích a upevňovacích prvků společnosti Rawlplug. Společnost se poté prudce rozrostla a dnes patří mezi vedoucí světové výrobce upevňovacích a kotvících produktů, které jsou dováženy na všechny kontinenty. Inovace je i nadále podstatou úspěchu společnosti Rawlplug, příkladem může být vývoj torzních kotev a vázaných kotvících systémů používaných pro náročné kotvení s požadavkem na bezpečnost.

.

1887: BRATŘI RAWLINGOVÉ Začali v Londýně jako malá instalatérská firma
1887 story picture BRATŘI RAWLINGOVÉ Začali v Londýně jako malá instalatérská firma. Nabízené služby poté začali rozšiřovat jako odpověď na měnící se technologické požadavky tehdejší doby. V roce 1910 se již bratři Rawlingové zabývali elektroinženýrstvím, zdravotním inženýrstvím, všeobecným inženýrstvím, stavebnictvím a dekorováním.
Skrýt
1910: VYNÁLEZ HMOŽDINKY ®   
1910 story picture John Joseph Rawlings, inženýr a stavební podnikatel, byl najat britským muzeem, aby do jeho zdí nenápadným způsobem připevnil osvětlení tak, aniž by výrazně narušil zdivo. Daný úkol byl v té době,s užitím klasických postupů, velmi složitý. John J. Rawlings se s touto výzvou vypořádal vynálezem zástrčky z jutového vlákna. Od té doby známé jako hmoždinka. Stěny této jutové dutinky se s přitahováním šroubu skrz závitnici po její délce zeslabovaly. Pro zavedení hmoždinky stačil jen malý otvor. Celý postup byl jednoduše a rychle proveditelný. Šroub bylo možno do hmoždinky zašroubovat stejně snadno jako do dřeva, upevnění však bylo nesrovnatelně silnější!Rowlingovi došlo, že „roztažení přinese úchyt“. Hmoždinka přitom byla navržena tak, aby se do těžko přístupné díry bez šroubu vešla.
Skrýt
1911: PRVNÍ ROZPÍNACÍ VLOŽKA - HMOŽDINKA NA SVĚTĚ patentována bratry Rawlingovými 22680/11      
1911 story picture Nápad Johna Rawlinga fungoval a první rozpínací vložka - hmoždinka byla bratry Rawlingovými v roce 1911 patentována (Patent číslo - 22680/11), patent byl udělen  14.ledna 1913.
Skrýt
1912: Registrace ochranné známky
1912 story picture Ochranná známka hmoždinky pod označením „Rawlplug“ byla registrována a patent se setkal s okamžitým úspěchem. Bylo jej možno použít na všechny typy zdiva a pro uchycení různých materiálů poskytl mnohem jednodušší řešení. Hmoždinka byla dokonalým výrobkem pro tehdejší rozšiřující stavební průmysl a v upevňování do zdiva způsobila náhlou revoluci.
Skrýt
1919: Bratři Rawlingové mění jméno společnosti na RAWLPLUG LTD.
1919 story picture Bratři Rawlingové změnili název společnosti na Rawlplug Ltd. Společnost vedli z domu v Gloucester na Cromwell Road, továrna fungovala na Lenthall Place.
Skrýt
1920': NEVÍDANÁ PROPAGACE
1920' story picture Na předvádění a propagaci hmoždinky, pomocí které bylo možno věci upevnit mnohem pevněji než s užitím v té době využívané mnohem větší dřevěné vložky, byly vynaloženy tisíce liber. Ve svých začátcích společnost způsobila obchodní senzaci, když v rámci své propagace zabrala celou titulní stranu deníku Daily Mail. Tento krok připravil půdu pro pozdější reklamní metody maloobchodních prodejců.O hmoždince se v reklamách hovořilo jako o prostředku, který naprosto pevně upevní, cokoli si zákazníci budou přát. Úspěch hmoždinky a dalších výrobků společnosti záhy zaplnil titulní strany novin po celé zeměkouli.
Skrýt
1920': Započetí  VELKOVÝROBY
1920' story picture Poptávka prudce rostla, a tak byla v roce 1920 zahájena velkovýroba. Rawlingovy hmoždinky se staly celosvětově poptávaným výrobkem a slovo „Rawlplug“ bylo přidáno do mnoha jazyků jako obecné označení pro upevnění neboli hmoždinku.
Skrýt
1930': Společnost Rawlplug vyvinula a na trhu představila PRVNÍ MECHANICKÉ UKOTVENÍ SVÉHO DRUHU - „Rawl šroub“  
1930' story picture Zvyšující se využití nového materiálu, vyztužené betonu, vedlo k vývoji a představení kotvícího Rawl šroubu - prvního mechanického ukotvení na trhu. Tento šroub překonal mnoho problémů spojených s tímto novým materiálem, např. připevňování strojů k podlahám a stěnám. Rawl šroub byl patentován v roce 1934 (GB 444623). Byl složen z trubicového kovového pouzdra podélně rozděleného na čtyři díly, které se tím, jak byl šroub upevňován, stlačovaly vnějším směrem.
Skrýt
1934: RAWL ŠROUB PATENTOVÁN {GB 444623 1937: Společnost Rawlplug® nabízí KOMPLETNÍ ŘADU KOTVÍCÍCH VÝROBKŮ, PŘÍSLUŠENSTVÍ A NÁSTROJŮ
1937 story picture Společnost Rawlplug byla oficiálním vystavovatelem na věhlasném průmyslovém veletrhu British Industries Fairs, kde představila obrovské množství novátorských výrobků: hmoždinky Rawlplugs, Rawl šrouby, mechanické kladivo, vrtačky, kotvící nástroje na stěny, Durofix plastové dřevo, elektrickou pájku, Frostolax upevňovací výrobky do koupelen.
Skrýt
1967: Začátek výroby PLASTOVÝCH HMOŽDINEK VYROBENÝCH Z EXTRUDOVANÉHO PLASTU
1967 story picture Začátek výroby prvních plastových hmoždinek vyrobených z extrudovaného plastu, které nahradily materiál, z něhož byly vyráběny hmoždinky původní.
Skrýt
1969: Otevřena výrobní základna Spojeného království v GLASGOW 1970's: Vývoj vysoce účinných kotev: RAWLPLUG SAFETYPLUS, R-HPT, CHEMICKÉ KOTVY
1970's story picture V průběhu tohoto vývoje byly vyvinuty nové vysoce účinné kotvy, a to kotva Rawlplug SafetyPlus určená pro nejtěžší využití z hlediska bezpečnosti, dále průchozí šroub R-HPT a vázané kotvy.
Skrýt
1980's: První výrobce Spojeného království s Evropským technickým schválením
1980's story picture Společnost Rawlplug se stala prvním výrobcem Spojeného království, která obdržela Evropské technické schválení na průchozí šroub R-HPT pro trhlinový a netrhlinový beton.
Skrýt
1998: Výrobek a název „Rawlplug“ ® se staly všeobecně známými
Svépomocná činnost se v domácnostech stala velice významnou a výrobek se spolu se svým názvem staly všeobecně známými.
Skrýt
2005: Společnost Rawlplug se stala členem Skupiny Koelner
Společnost Rawlplug se stala členem Skupiny Koelner, jež společnosti přinesla nové příležitosti růstu a rozšíření produktové nabídky.
Skrýt
Historical logo

1887

BRATŘI RAWLINGOVÉ Začali v Londýně jako malá instalatérská firma

Thumbnail of 1887 story picture
1887
1887 story picture

BRATŘI RAWLINGOVÉ Začali v Londýně jako malá instalatérská firma. Nabízené služby poté začali rozšiřovat jako odpověď na měnící se technologické požadavky tehdejší doby. V roce 1910 se již bratři Rawlingové zabývali elektroinženýrstvím, zdravotním inženýrstvím, všeobecným inženýrstvím, stavebnictvím a dekorováním.

1910

VYNÁLEZ HMOŽDINKY ®   

Thumbnail of 1910 story picture
1910
1910 story picture

John Joseph Rawlings, inženýr a stavební podnikatel, byl najat britským muzeem, aby do jeho zdí nenápadným způsobem připevnil osvětlení tak, aniž by výrazně narušil zdivo. Daný úkol byl v té době,s užitím klasických postupů, velmi složitý. John J. Rawlings se s touto výzvou vypořádal vynálezem zástrčky z jutového vlákna. Od té doby známé jako hmoždinka. Stěny této jutové dutinky se s přitahováním šroubu skrz závitnici po její délce zeslabovaly. Pro zavedení hmoždinky stačil jen malý otvor. Celý postup byl jednoduše a rychle proveditelný. Šroub bylo možno do hmoždinky zašroubovat stejně snadno jako do dřeva, upevnění však bylo nesrovnatelně silnější!
Rowlingovi došlo, že „roztažení přinese úchyt“. Hmoždinka přitom byla navržena tak, aby se do těžko přístupné díry bez šroubu vešla.

1911

PRVNÍ ROZPÍNACÍ VLOŽKA - HMOŽDINKA NA SVĚTĚ patentována bratry Rawlingovými 22680/11      

Thumbnail of 1911 story picture
1911
1911 story picture

Nápad Johna Rawlinga fungoval a první rozpínací vložka - hmoždinka byla bratry Rawlingovými v roce 1911 patentována (Patent číslo - 22680/11), patent byl udělen  14.ledna 1913.

1912

Registrace ochranné známky

Thumbnail of 1912 story picture
Registrace ochranné známky1912
1912 story picture

Ochranná známka hmoždinky pod označením „Rawlplug“ byla registrována a patent se setkal s okamžitým úspěchem. Bylo jej možno použít na všechny typy zdiva a pro uchycení různých materiálů poskytl mnohem jednodušší řešení. Hmoždinka byla dokonalým výrobkem pro tehdejší rozšiřující stavební průmysl a v upevňování do zdiva způsobila náhlou revoluci.

1919

Bratři Rawlingové mění jméno společnosti na RAWLPLUG LTD.

Thumbnail of 1919 story picture
Společnost Rawlplug Ltd. 1919
1919 story picture

Bratři Rawlingové změnili název společnosti na Rawlplug Ltd. Společnost vedli z domu v Gloucester na Cromwell Road, továrna fungovala na Lenthall Place.

1920'

NEVÍDANÁ PROPAGACE

Thumbnail of 1920' story picture
NEVÍDANÁ PROPAGACE 1920'
1920' story picture

Na předvádění a propagaci hmoždinky, pomocí které bylo možno věci upevnit mnohem pevněji než s užitím v té době využívané mnohem větší dřevěné vložky, byly vynaloženy tisíce liber. Ve svých začátcích společnost způsobila obchodní senzaci, když v rámci své propagace zabrala celou titulní stranu deníku Daily Mail. Tento krok připravil půdu pro pozdější reklamní metody maloobchodních prodejců.
O hmoždince se v reklamách hovořilo jako o prostředku, který naprosto pevně upevní, cokoli si zákazníci budou přát. Úspěch hmoždinky a dalších výrobků společnosti záhy zaplnil titulní strany novin po celé zeměkouli.

1920'

Započetí  VELKOVÝROBY

Thumbnail of 1920' story picture
Započetí VELKOVÝROBY1920'
1920' story picture

Poptávka prudce rostla, a tak byla v roce 1920 zahájena velkovýroba. Rawlingovy hmoždinky se staly celosvětově poptávaným výrobkem a slovo „Rawlplug“ bylo přidáno do mnoha jazyků jako obecné označení pro upevnění neboli hmoždinku.

1930'

Společnost Rawlplug vyvinula a na trhu představila
PRVNÍ MECHANICKÉ UKOTVENÍ SVÉHO DRUHU - „Rawl šroub“  

Thumbnail of 1930' story picture
1930'
1930' story picture

Zvyšující se využití nového materiálu, vyztužené betonu, vedlo k vývoji a představení kotvícího Rawl šroubu - prvního mechanického ukotvení na trhu. Tento šroub překonal mnoho problémů spojených s tímto novým materiálem, např. připevňování strojů k podlahám a stěnám. Rawl šroub byl patentován v roce 1934 (GB 444623). Byl složen z trubicového kovového pouzdra podélně rozděleného na čtyři díly, které se tím, jak byl šroub upevňován, stlačovaly vnějším směrem.

1934

RAWL ŠROUB PATENTOVÁN {GB 444623

1937

Společnost Rawlplug® nabízí KOMPLETNÍ ŘADU KOTVÍCÍCH VÝROBKŮ, PŘÍSLUŠENSTVÍ A NÁSTROJŮ

Thumbnail of 1937 story picture
1937
1937 story picture

Společnost Rawlplug byla oficiálním vystavovatelem na věhlasném průmyslovém veletrhu British Industries Fairs, kde představila obrovské množství novátorských výrobků: hmoždinky Rawlplugs, Rawl šrouby, mechanické kladivo, vrtačky, kotvící nástroje na stěny, Durofix plastové dřevo, elektrickou pájku, Frostolax upevňovací výrobky do koupelen.

1967

Začátek výroby PLASTOVÝCH HMOŽDINEK VYROBENÝCH Z EXTRUDOVANÉHO PLASTU

Thumbnail of 1967 story picture
První plastová hmoždinka 1967
1967 story picture

Začátek výroby prvních plastových hmoždinek vyrobených z extrudovaného plastu, které nahradily materiál, z něhož byly vyráběny hmoždinky původní.

1969

Otevřena výrobní základna Spojeného království v GLASGOW

1970's

Vývoj vysoce účinných kotev: RAWLPLUG SAFETYPLUS, R-HPT, CHEMICKÉ KOTVY

Thumbnail of 1970's story picture
Vývoj vysoce účinných kotev1970's
1970's story picture

V průběhu tohoto vývoje byly vyvinuty nové vysoce účinné kotvy, a to kotva Rawlplug SafetyPlus určená pro nejtěžší využití z hlediska bezpečnosti, dále průchozí šroub R-HPT a vázané kotvy.

1980's

První výrobce Spojeného království s Evropským technickým schválením

Thumbnail of 1980's story picture
1980's
1980's story picture

Společnost Rawlplug se stala prvním výrobcem Spojeného království, která obdržela Evropské technické schválení na průchozí šroub R-HPT pro trhlinový a netrhlinový beton.

1998

Výrobek a název „Rawlplug“ ® se staly všeobecně známými

Thumbnail of 1998 story picture
1998

Svépomocná činnost se v domácnostech stala velice významnou a výrobek se spolu se svým názvem staly všeobecně známými.

2005

Společnost Rawlplug se stala členem Skupiny Koelner

2005

Společnost Rawlplug se stala členem Skupiny Koelner, jež společnosti přinesla nové příležitosti růstu a rozšíření produktové nabídky.